Už jste slyšeli o tom, jak drahý je provoz rekuperace a jak obrovské jsou náklady na každoroční servis?
Tak jako většina technologických zařízení (tepelná čerpadla, automobily, bazény atd.) vyžadují i systémy větrání s rekuperací určitou pravidelnou péči a údržbu. Není však zdaleka tak náročná, jak se mnohdy vypráví – spíš naopak. Konkrétně u rekuperační Jablotron Futura jsme si dali maximálně záležet, abychom tyto náklady ve všech směrech minimalizovali.
Popravdě řečeno – slyšeli jsme i těžko uvěřitelné názory. V každém případě chceme o nákladech spojených s provozem informovat otevřeně a korektně. Pro přehlednost si je rozdělme:
Možná se budete divit, ale i zde najdete propastné rozdíly mezi značkami – v obou kategoriích.
Jaké lze tedy očekávat přímé náklady? Co se typické spotřeby v běžném provozu týče, jsou rozdíly mezi výrobci minimální. Běžná spotřeba rekuperační jednotky je v rámci celého domu jen málo znatelná a pokud nemusí požívat energeticky náročný předehřev, tak při kontinuální spotřebě okolo 35 W jsou celoroční náklady v řádech jednotek stokorun, srovnatelné např. s provozem internetového WiFi modemu.
V období zimních mrazů, kdy je potřeba využívat rekuperaci největší, však může být rozdíl mezi jednotkou Jablotron a konkurencí naprosto omračující. Pokud je rekuperační jednotka vybavena protinámrazovou ochranou v podobě elektrického předehřevu o výkonu 1.7 kW a tento při -10 °C pracuje na 100 %, je spotřeba takového zařízení více než 40násobná v porovnání s rekuperační jednotkou Jablotron Futura. Jak jsme totiž psali v minulém dílu, rekuperace Jablotron díky své unikátní koncepci funguje bez nutnosti elektrického předehřevu až do -19 °C.
Pozor také na zastírací manévr v podobě rozbalancování motorů, tzn. útlum nebo úplné zastavení přívodního ventilátoru v zimním období. Tím se sice konkurenční zařízení může vyhnout potřebě předehřevu a opticky snížit svou spotřebu v mrazech, ale zároveň vytváří velmi výrazný podtlak v domě, což vyvolá sání a kondenzaci přes nejslabší konstrukční místa (např. okolí oken a parapetů, husí krky elektrorozvaděče).
Je potřeba si uvědomit, že systém větrání s rekuperací je v nízkoenergetické výstavbě skutečně primárním zdrojem vzduchu. Není potřeba zdůrazňovat důležitost toho, aby byl vzduch, který rekuperace do domu nepřetržitě dodává, čistý a bez kontaminací. Toho lze velmi snadno dosáhnout dodržováním určitých pravidel a pravidelným servisem.
Samozřejmostí by měla být především pravidelná výměna filtrů. Tento zdánlivě banální a pro někoho nedůležitý krok má naprosto zásadní vliv na správné fungování rekuperační jednotky. Co všechno způsobují zanesené filtry, pokud by je uživatel nevyměnil?
Filtry jsou tedy často opomíjenou, avšak velmi důležitou součástí rekuperační jednotky, která v konečném důsledku rozhoduje o kvalitě a spokojenosti s provozem větracího systému. Dokonce lze bez nadsázky říci, že podle filtru můžete i rozpoznávat mezi opravdu kvalitními a méně kvalitními výrobky.
U kvalitních rekuperačních jednotek se výrobce soustředí na co nejlepší účinnost filtrace. Můžete se snadno orientovat podle velikosti. U filtrů opravdu platí – čím větší, tím lepší. Toto nelze obelstít. Rozdíly ve velikosti filtrů jsou mezi rekuperačními jednotkami enormní. Jablotron Futura používá filtry o velikosti 400 x 220 x 48 mm, standardně třída filtrace F7 (řádově kvalitnější než někdy konkurenty dodávané G4). To jsou jedny z největších filtrů ve své třídě. Od velikosti se odvíjí jejich životnost a účinnost, naopak díky své ploše mají minimální tlakovou ztrátu.
Obr. 1 – Filtr F7 a uhlíkový filtr
Podařilo se nám dosáhnout naprosto jedinečného poměru kvality a ceny filtrů: 380 Kč/ks bez DPH. Výměnu může provést sám uživatel, a to vždy celé sady dvou filtrů na základě požadavku rekuperační jednotky. Interval výměny záleží na znečištění prostředí, ve kterém se rekuperace nachází. Počítejte s výměnou minimálně 2x ročně, zpravidla 3-4x ročně. Pozor – z hlediska funkčnosti a hygieny nelze v žádném případě použité filtry vysávat nebo prát, tato řešení jsou vždy na úkor kvality filtrace a vašeho zdraví.
Značnou výhodou, zejména pro obyvatele žijící v blízkosti zemědělských provozů, je i možnost instalace uhlíkového filtru kvůli eliminaci zápachu, přímo do rekuperační jednotky Jablotron Futura.
Obr. 2 – Filtr F7 společně s uhlíkovým filtrem v rekuperační jednotce Jablotron Futura
Tím se dostáváme k pravidelné údržbě a servisu – o tom ale zase až příště.
Přečtěte si i předcházející druhý díl o fungování rekuperační jednotky v mrazech bez předehřevu. V prvním dílu se dozvíte více informací o zpětném zisku tepla, ale i vlhkosti.